Yaşam Laboratuvarı Nedir?

PSLIFESTYLE
Pozitif ve Sürdürülebilir Yaşam Tarzı Lansman İzmir-Pilot Şehir
11 Mayıs
Tarihi Havagazı Fabrikası
Kültür Merkezi

PSLifestyle-Pozitif ve Sürdürülebilir Yaşam Tarzı projesinin ilk sayısı “Nisan 2022, İklim Krizinin Farkındayım” çıktı. Proje hakkında bilgi sahibi olmak için ve  11 Mayıs’da Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek “PSLifestyle Lansmanı-Yaşam Laboratuvarına katılmak için…

PSLifestyle Projesi Yaşam Laboratuvarlarına Katılın !

PSLifestyle Projesi: AB – Horizon – 2020 kapsamındaki, “PSLifestyle” Projesinin (Pozitif ve Sürdürülebilir Yaşam Tarzı ) Pilot Kent İZMİR’de başladığını bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Mart 2025 tarihine kadar devam edecek olan Proje, Türkiye dahil Avrupa’nın sekiz ülkesindeki (Finlandiya, Almanya, Türkiye, Estonya, Portekiz, Yunanistan, İtalya ve Slovenya) Pilot Kentlerde yürütülecektir.

Projenin amacı, günümüzün en önemli sorunlarından birisi olan iklim ve çevre krizi karşısında biz vatandaşların, yaşam tarzlarımız ve tüketim alışkanlıklarımızı daha sürdürülebilir ve sağlıklı kılarak nasıl katkıda bulunabileceğimizdir doğrultusunda ilham vermek ve yönlendirmektir. Bu amaçla, proje kapsamında geliştirilecek olan PSLifestyle Web Aracıyla vatandaşlar gündelik tüketim alışkanlıklarının ve yaşam tarzlarının yol açtığı çevresel ayak izi hakkında bilgi sahibi olacak ve ayı zamanda daha sürdürülebilir yaşamlar için bireysel yaşam planlarını tasarlayıp uygulayabileceklerdir.

PSLifestyle, bireysel yaşam tarzınızda çevresel etkinizi azaltmanıza yardımcı olarak pozitif, sürdürülebilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz için size ilham verecek

PSLifestyle Yaşam Laboratuvarları, Pilot Ketlerde, vatandaşların, yerel yönetimin, sivil toplumun ve diğer kent paydaş temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek çalıştaylardır. Türkiye’de Pilot Kent olarak belirlenen İZMİR’de gerçekleşecek olan Yaşam Laboratuvarı Çalıştayları İzmirlileri bir araya getirerek, doğayı gözeten daha iyi yaşam vizyonlarını birlikte geliştirmelerine ve aynı zamanda bu vizyonların nasıl hayata geçirileceğine dair çözümler tasarlayabilmelerine olanak sağlayacaktır! Yaşam Laboratuvarlarında şunları yapacağız:

 

• Yaşam Laboratuvarlarında, çevrenizdeki ve kentinizdeki insanlarla bir araya gelerek etkileşim içinde olacaksınız ve hep birlikte çevresel ayak izi düşük yaşama ve sağlıklı çevreye dair yeni bakış açıları geliştireceksiniz.

 

• İzmir’de karşılaştığınız, hem genel olarak hem de sürdürülebilir yaşam biçimleri oluşturmaya dair zorluklar ve fırsatlar hakkında konuşulacaktır. Sürdürülebilir yaşama ve tüketim alışkanlıklarına dair 4 temel alana odaklanılacaktır: gıda, ulaşım, barınma ve genel tüketim.

 

• Karşılaşılan zorluklara yönelik çözümler ve yaşam tarzlarıızda karbon ayak izini düşürmeye yönelik hangi gündelik faaliyetlerinin yapılabileceği birlikte tasarlanacaktır ve daha sürdürülebilir yaşayabilme becerilerimiz gelişecektir.

 

• Sosyal, ekonomik, ve çevresel alanlarda öneriler geliştirilecektir. Bu öneriler, kentimizde iyi ve sürdürülebilir bir yaşamın oluşmasına katkı verecek olan politika yapıcılar ve özel sektör gibi temel aktörlerle paylaşılacaktır.

 

• PSLifestyle Yaşam Laboratuvarları 8 pilot ülkenin her birinde yapılacaktır. Bunlara katılarak, Avrupa Pozitif ve Sürdürülebilir Yaşam Tarzı Elçileri ağının bir parçası olacaksınız.

 

Projenin Türkiye/İzmir’deki yürütücüsü Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneğidir.

Yaşam Laboratuvarı Çalıştayımızın ilki 11 Mayıs 2022 Çarşamba günü saat 16.00- 18.00 arasında Tarihi Havagazı Fabrikasında gerçekleşecektir. Çalıştay, İzmir kent sakinlerinden ve kent paydaşlarından oluşacak 40 kişilik bir grup ile yürütülecektir. Sizleri de bu Çalıştayda aramızda görmekten ve fikirlerinizi bizlerle paylaşmanızdan büyük mutluluk ve onur duyacağız.

Yaşam laboratuvarımıza katılarak karbon ayak izi ölçümüne dayalı sürdürülebilir yaşam tarzı planlayıcısı olan PS Lifestyle aracını gelin beraber geliştirelim.

 

Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

This site is registered on wpml.org as a development site.