Zeytin Sineği İle Mücadele Projesi

Karaburun’un Eğlenhoca, Kösedere ve İnecik mahallerinin içinde yer aldığı zeytin havzasında 2017 yılında zeytin sineği ile mücadele projesinin ilk etabı Zeytince EYDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmiştir.


Üreticilerden gelen talepler doğrultusunda yörenin en önemli ürünlerinden olan zeytin ve zeytinyağının verimi ve kalitesinin; üretim aşamasından başlanarak bir dizi tedbirle üretim kapasitesinin arttırılmasına katkı sağlamayı amaçlayan projede; ilk olarak üç mahallede üretici toplantıları yapılarak zeytin ağaçlarının sayısının, yerlerinin tespit çalışması gerçekleştirilmiş ve üreticilere proje ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Bu çalışmalarda her üç mahallenin muhtarlarının da desteği alınmıştır. İkinci aşamada, proje danışmanı Ziraat Mühendisi Dr. Cahit Tunç, projenin uygulama aşamalarını üreticilere uygulamalı bir eğitimle aktarmış ve İBB Tarımsal Daire Başkanlığı’nın uzmanlarının da katılımıyla ve desteğiyle karşılıklı bilgi alışverişi gerçekleştirilmiştir. Projenin üçüncü aşamasında, üreticilere gerekli ekipman ve malzeme dağıtılarak, havzadaki tüm zeytin ağaçlarına kitlesel tuzaklama yapılmıştır. Projenin ilk etabı başarıyla sona ermiştir. Yapılan çalışmanın etkilerini ölçmek için gerekli teknik incelemeler proje kapsamında gerçekleştirilmekte olup buna paralel olarak üreticilerden alınan bilgiler, görüşler mücadelenin zeytin verme sürecindeki zeytine ve yağ kalitesine olumlu yönde etkileri olduğunu göstermektedir.


2018 yılı içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen projenin ikinci etabına geçilmiştir. Karaburun zeytin yarımadasında uygulanan bu proje ile kapsam alanının genişletilerek zeytin sineğinden korunma kalkanının güçlendirilmesi hedeflenmektedir. 2018’de projenin uygulanacağı bölgeler: Eğlenhoca- Kösedere- İnecik- Ambarseki- Saip – Merkez – Bozköy-Tepeboz- Hasseki olarak belirlenmiştir. Seçilen bölgeler zeytinin en fazla olduğu alanlardır. Projenin ilk aşamasında pilot bölge üzerinde yapılan çalışmalar esnasında edinilen tecrübe, hava koşulları, üreticilerle olan toplantılar sırasında alınan notların değerlendirmeleri dikkate alınarak benzer bir yöntemle bu seneki tuzaklama çalışmaları başlatılacak ve takibi devam ettirilecektir.Projenin içerdiği süreçler ve detaylı bilgi için gidiniz:
zeytince.org/zeytin-sinegiyle-mucadele/

This site is registered on wpml.org as a development site.