Özge Erdölek Kozal

 

Ben Özge Erdölek Kozal. İzmir’de doğdum ve İzmir’den başka bir yerde de yaşamadım hiç. Ege Üniversitesi’nde İktisat Bölümü’nde Doktora yapıyor ve aynı zamanda Araştırma Görevlisi olarak çalışıyorum.
Zeytince’de olmak, benim için pratikte yeni bir adım gibi görünse de, “Zeytince gibi” bir yerde olma fikrinin düşünsel arka planı epeyce eskilere gidiyor. Hayatta tek söz söylemen gerek ve bu seni her anlamda tanımlayacak bir şey olsun deseler “bir insanın evrene bakışı, evren algısı, diğer bütün şeylere bakış açısını şekillendiriyor” derim, eğer beni bilmek isterseniz böyle bilebilirsiniz.
İnsan, kendi dışında olarak gördüğü her şeye, evrene bambaşka ve birbirinden bağımsız şeyler olarak bakmaya başladığında, “öteki”ni yaratıyor ve bu “öteki” her alanda akıl almaz bir hızla yayılıyor, bizi çevreliyor. Oysa biz “bir”iz. Evren ve insan birliğine, karşılıklı içermeye ve dayanışmaya dayalı bir bakış açısıyla her şey ne kadar da güzelleşebilir. Zeytince ve Zeytin Okulu benim için bu algıyı, bu bakış açısını besleyip, büyütebileceğim ve çoğaltabileceğim yeni bir yaşam alanı. Gözlemlerim, yaşadıklarım bir eşikte olduğumuza işaret ediyor, her şeyi fazlasıyla tüketip, yok ettik ve ediyoruz. Ancak bu beni sonsuz bir umutsuzluğa da itmiyor. Başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyorum. Zeytin  Okulu ile öncelikle evrene sıkı sıkıya bağlanıp, her yeri herkesi kucaklayacağımızı biliyorum. Sembolümüz, dayanağımız, bereketli, kıymetli zeytinimizle toprağa kök salacağımıza inancımız tam. Birlik ve bütünlükle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir